FlixBus beyaz etiket hüküm ve koşulları

1.     Giriş

Flix SE, (“FlixBus”) ve küresel iştirakleri, Avrupa'nın en büyük şehirler arası otobüs ağını temin ederek milyonlarca insanın her gün varış noktalarına ulaşmalarına yardımcı oluyor. FlixBus, web sitesini ziyaret eden son kullanıcıların (“Müşteriler”) olanak tanımak üzere tasarlanmış bir web sitesinde veya mobil uygulama şeklinde bu hizmetlerin aranmasına ve rezervasyonuna olanak sağlar.

FlixBus aynı zamanda Müşterilerin üçüncü taraf taşıyıcılar tarafından sunulan üçüncü taraf kara yolu ulaşım hizmetlerinin (“Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri”) rezervasyonunu yapmalarına da izin verir.  Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri ile bağlantılı olarak Müşteriler belirli yolculukları web portallarında yayınlamak ve görüntülemek için FlixBus tarafından yetki verilen üçüncü taraf kara yolu ulaşım hizmeti sunan şirketler (bu kara yolu ulaşım hizmetleri sunan şirketler, “Taşıyıcılar”) arasından belirli bir varış noktasına kara yolu ulaşım hizmeti rezervasyonu yaptırma olanağına sahiptir. FlixBus, Beyaz Etiket Taşıyıcı Tekliflerinin rezervasyonunun Müşterilerin web sitesini ziyaret etmesini sağlamak için tasarlanmış olan booking.FlixBus.com adresindeki bir web sitesi aracılığıyla veya bir mobil uygulama şeklinde yapılmasına imkân tanır (birlikte “Beyaz Etiket Platformu”).

Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifinin uygulanabilirliği, Beyaz Etiket Platformuna yönlendirilerek belirtilecektir.

Bu hüküm ve koşullar, Müşterilerin Beyaz Etiket Platformuna erişimini ve Beyaz Etiket Platformunda Beyaz Etiket Taşıyıcı Tekliflerinin rezervasyonu ile ilgili olarak FlixBus ve ortaklarına sunulan hizmetlerin hüküm ve koşullarını düzenler.

2.    Hizmetlerin Kullanımı

2.1 Kara Yolu Ulaşım Hizmetleri

Beyaz Etiket Platformunda yayınlanan Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri ile ilgili olarak FlixBus Müşterilere herhangi bir ulaşım hizmeti sunmaz. Taşıyıcılar kara yolu ulaşım hizmetini, biletleme ve koşulları ve taşıma ve biletleme sözleşmesini sağlayan tek taraftır ve bu nedenle bunlardan sorumludur.

FlixBus, Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri ve Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri ile bağlantılı kara yolu taşıma hizmetleri ile ilgili olarak sözleşme ortağı değildir ve bu nedenle bu sözleşme için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Müşteriler, bir taşıma hizmeti için biletleme, koltuk rezervasyonu yapma ve taşıma hizmetlerinin gerçekleştirilmesinin, bir Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifinin rezervasyonu üzerine kabul edilecek olan ilgili Taşıyıcının hüküm ve koşullarına (“T&C”) tabi olduğunu kabul ederler.

FlixBus kuponları (kredi kuponları, indirim kuponları veya InterFlix kuponları şeklinde olmalarından bağımsız olarak) herhangi bir Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi ile ilgili olarak kullanılamaz.

2.2 Beyaz Etiket Platformunun Kurulumu

Beyaz Etiket Platformunu yönetmek için FlixBus, Almanya merkezli bir üçüncü taraf ortak olan Distribusion Technologies GmbH'yi (“Distribusion”) kullanmaktadır. Distribusion, kara yolu ulaşımı biletleri için kara yolu ulaşımı içeriğinin tedariki, müşteri ödeme amaçları doğrultusunda bir white label platformu çözümünün teknik tedariki, ödeme işlemleri, mutabakat ve faturalandırmayı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan küresel bir dağıtım sistemi (GDS) geliştirir ve yürütür. FlixBus Distribusion tarafından sunulan hizmetleri, Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi içeriğinin teknik tedariki ve Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi rezervasyonlarının işleme alınması için “Beyaz Etiket Çözümü” adlı bir çözüm içerisinde kullanır.

2.3 Sağlanan Bilgiler

Müşteriler, Beyaz Etiket Platformunu kullanırken doğru, geçerli ve güncel bilgiler sağlamalıdır. FlixBus ve/veya hizmet sağlayıcıları şeffaflık ve sahtekârlık tespiti amacıyla bilgilerin tamamını veya bir kısmını herhangi bir zamanda doğrulama hakkını saklı tutar.

Müşteri tek başına seyahat eden reşit olmayan bir kişi için koltuk rezervasyonu yapmak isterse, söz konusu Müşteri rezervasyon süreci sırasında erişilebilen Taşıyıcının şart ve koşulları (T&C) hakkında bilgi sahibi olmalı, bu durumu söz konusu şart ve koşullara göre doğrulamalı ve bu şart ve koşullara göre hareket etmelidir.

3.    Fiyatlar ve ödemeler

3.1 Fiyatlar ve ücretler

Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi kara yolu ulaşım hizmetleri ile ilgili olarak yolcu başına kara yolu ulaşımı koşulları (Fiyat) için geçerli olan ücret tamamen Taşıyıcının veya ortağının takdirine bağlıdır.

3.2 Ödeme

FlixBus'un 2.1'in kapsamındaki hizmetlerinde kullanımına ek olarak Distribusion aynı zamanda Taşıyıcının iş birliği ortağı olarak hizmet verecektir. Bir Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifinin ödenmesiyle ilgili herhangi bir şikâyetiniz veya sorunuz varsa, lütfen FlixBus Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin. Şikâyetinizi veya sorunuzu Distribusion'a ileteceğiz.

Müşteriler, Beyaz Etiket Platformunda bir otobüs bileti satın alırken, biletin tutarını, Müşterinin bileti satın aldığı bilet düzenleyen tarafa ödeyecektir ve eğer geçerli ise bilet fiyatına ek olarak bir hizmet ücreti (“Hizmet Ücreti”) ödeyecektir. Hizmet Ücreti (varsa), bir bilet rezervasyonu yapılmadan önce Müşteriye gösterilecektir.

Önceden rezerve ettiğiniz bir Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifini iptal etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki 4. maddede yer alan iptal etme kurallarına bakın.

3.3 Ödeme Yöntemleri

Beyaz Etiket Platformundaki Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri aşağıdaki ödeme yöntemleriyle ödenebilir:

•    Kredi Kartları (Mastercard/Visa)
•    Google Pay

Ödeme kredi kartıyla veya Google Pay ile yapılırsa, ücret Müşteri hesabından rezervasyon tamamlandıktan sonra alınır. Kart sahibinin adı ve kredi kartı bilgileri Distribusion tarafından ödeme hizmeti sağlayıcısı olan Simon Carmiggeltstraat 6-50, 1011 DJ Hollanda adresindeki Adyen, Adyen N.V.’ye iletilecektir.

4.    İptal Politikası

Rezerve edilen taşıma hizmetinin Taşıyıcı tarafından iptal edilmesi durumunda, Müşteri geçerli yasaya ve/veya Taşıyıcının T&C'sine göre Taşıyıcıdan ödenen tutarın geri ödenmesini ve/veya söz konusu yasa kapsamında Taşıyıcıya karşı sahip olduğu diğer hakları talep etme hakkına sahiptir. Ayrıntılar Taşıyıcının T&C'leri içerisinde belirtilmiştir. Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifleri ile ilgili olarak FlixBus herhangi bir tutarın geri ödenmesinden veya herhangi bir zarar veya kâr kaybından veya alternatif veya ikame taşıma hizmetlerinin düzenlenmesinden sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.
 
İptal Müşteri tarafında gerçekleştiğinde, iptal hakları rezervasyon sırasında sağlanacak olan ilgili Taşıyıcının hüküm ve koşullarına (T&C) tabi olacaktır. Bununla birlikte, Hizmet Ücreti (varsa) FlixBus tarafından tutulabilir.

Biletlerin çevrim içi olarak iptal edilmesine ve/veya yeniden planlanmasına izin veren Taşıyıcılar için bu işlemler yalnızca Taşıyıcının T&C'sine göre gerçekleştirilir. Çevrim İçi iptalin Taşıyıcının T&C'sine göre mümkün olduğu ölçüde, iptal Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi ile ilgili olarak rezervasyon onayında sağlanan bağlantı üzerinden gerçekleştirilebilir.

5.    Kişisel veriler

Müşterilerin Beyaz Etiket Platformunu kullanmaları bağlamında, FlixBus ve/veya Distribusion, Müşteriler tarafından sağlanan kişisel verilerin bazılarını toplayabilir ve işleyebilir. Platformu kullanırken Müşteriler FlixBus ve aynı zamanda Distribusion tarafından kişisel verilerinin yürürlükteki yasalara ve Beyaz Etiket Platformu Gizlilik Politikasının koşullarına uygun olarak işlenmesini kabul ve taahhüt ederler.

6.    Beyaz Etiket Platformunun Kullanılması

FlixBus, Beyaz Etiket Platformu ve hizmetlerinin ticari olmayan bir temelde ve Beyaz Etiket Platformu ve hizmetlerin amaçlarına uygun olarak Müşterilerin kişisel ve özel kullanımı için Müşterilere münhasır olmayan, kişisel ve devredilemez bir hak sunmaktadır.

Müşterilerin, FlixBus'un önceden yazılı izni olmaksızın Beyaz Etiket Platformu ve hizmetlerini ve içeriklerini başka şekilde kullanmaları veya istismar etmeleri yasaktır. Özellikle, Müşterilerin aşağıdakileri yapması yasaktır:
-    Beyaz Etiket Platformunu herhangi bir ticari veya kâr odaklı amaç için kullanmak;
-    FlixBus tarafından yazılı olarak açıkça izin verilenler dışında Beyaz Etiket Platformunu, hizmetleri ve içeriği çoğaltmak, değiştirmek, uyarlamak, dağıtmak, halka açık olarak beyan etmek ve yaymak;
-    Beyaz Etiket Platformunu veya hizmetleri kaynak koda dönüştürmek ve tersine mühendislik uygulamak veya
-    Beyaz Etiket Platformu verilerini ayıklamak veya ayıklamaya çalışmak (örneğin veri madenciliği robotlarını veya benzer herhangi bir veri toplama aracını kullanarak ve/veya “ekran kazıma” işlemi gerçekleştirerek).

7.    FlixBus'un Rolü

Platform, Müşterilerin, Beyaz Etiket Platformunda listelenen belirli bir Taşıyıcı tarafından sağlanan bir kara yolu ulaşım hizmetini doğrudan rezerve edebilecekleri çevrimiçi bir platformdur. Bu nedenle, Beyaz Etiket Platformu Müşteri ve Taşıyıcı arasındaki kara yolu taşıma hizmetleri için işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar, ancak FlixBus herhangi bir Beyaz Etiket Taşıyıcı Teklifi ve/veya Beyaz Etiket Taşıyıcı Tekliflerine bağlı kara yolu taşıma hizmetleri ile ilgili olarak sözleşme ortağı değildir. Beyaz Etiket Platformunu kullanırken ve bu genel hüküm ve koşulları kabul ederken Müşteriler, FlixBus'un Müşteriler ve Taşıyıcılar arasında yapılmış herhangi bir anlaşmaya taraf olmadığını kabul ederler.

FlixBus herhangi bir taşıma hizmeti sağlamaz ve Taşıyıcı sıfatıyla hareket etmez; FlixBus'un rolü, Beyaz Etiket Platformuna erişimi kolaylaştırmakla sınırlıdır, bu nedenle bir aracı olarak bir kara yolu taşıma hizmetinin fiili bir şekilde gerçekleşmesinden sorumlu tutulamaz ve özellikle şunlardan sorumlu değildir:

  • kara yolu ulaşım hizmeti ile ilgili olarak Taşıyıcı tarafından iletilen hatalı bilgiler;
  • bir Müşteri veya Taşıyıcı tarafından bir hizmetin iptali veya değiştirilmesi;
  • bir Müşteri tarafından Hizmet Ücretinin ödenmemesi;
  • Hizmetin sağlanması sırasında, öncesinde veya sonrasında Müşterilerin davranışı.

FlixBus, Beyaz Etiket Platformundaki Müşterilerin ve Taşıyıcıların davranışları üzerinde hiçbir kontrole sahip değildir. Rezerve edilen kara yolu ulaşım hizmetini sunan araçların sahibi değildir, bunlardan faydalanmaz, bunları tedarik etmez veya yönetmez ve bu nedenle de bu araçların koşullarından sorumlu olmayacaktır.

Bir Taşıyıcının Beyaz Etiket Platformunda veya başka herhangi bir FlixBus web sitesinde listelenmesi, o Taşıyıcının (veya tesislerinin, mekânlarının, araçlarının, (ana veya yardımcı) ürünlerinin veya hizmetlerinin) kalitesi, hizmet düzeyi, nitelikleri veya taşıma hizmetlerinin türü hakkında bir öneri veya onay teşkil etmez ve teşkil etmemelidir ve açıkça belirtilmediği sürece bu şekilde değerlendirilmeyecektir.

FlixBus, Beyaz Etiket Platformu üzerinde veya onun aracılığıyla Taşıyıcıdan veya Taşıyıcı ile herhangi bir iletişim için hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Müşteriye yönelik taleplerden, Taşıyıcı ile iletişimlerden veya Müşteriden bir iletişimin veya bir talebin alınmasıyla ilgili olarak Taşıyıcıdan gelen herhangi bir onaydan dolayı FlixBus’tan hiçbir hak talep edemezsiniz. FlixBus, Taşıyıcıya iletilen veya Taşıyıcıdan gelen taleplerin veya iletişimlerin okunacağını, yanıtlanacağını, alınacağını, yerine getirileceğini, yürütüleceğini veya kabul edileceğini (zamanında) garanti edemez.

8.    Platformun çalıştırılması, kullanılabilirliği ve işlevleri

FlixBus ve hizmet sağlayıcıları, Beyaz Etiket Platformunu her zaman erişilebilir tutmaya çalışır. Bununla birlikte, teknik bakım, taşıma veya güncelleme işlemleri ya da Beyaz Etiket Platformu, internet erişimi veya genel olarak internet ile ilgili diğer teknik sorunlar nedeniyle erişim bildirim yapılmadan geçici olarak askıya alınabilir.

FlixBus, Beyaz Etiket Platformuna veya özelliklerine tek tek veya genel olarak kısmen veya tamamen geçici veya kalıcı olarak erişme hakkını saklı tutar.

9.    Geçerli yasa ve yargı yetkisi

Bu T&C'ler Türkçe dilinde yazılmıştır ve Alman yasalarına tabidir.

Kayıtlı tacirler ve tüzel kişiliklerin yanı sıra ilgili yasal işlem sırasında geçici olarak ikamet ettiği veya her zaman ikamet ettiği yer bilinmeyen gerçek kişiler için yargılama yeri Münih'tir.

10.    İletişim bilgileri

Kara yolu taşıma hizmetleriyle ilgili herhangi bir soru için lütfen doğrudan ilgili Taşıyıcı ile iletişime geçin; Beyaz Etiket Platformunun genel kullanımı ve ödeme süreci ile ilgili sorular için Müşteriler FlixBus Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilir, ödemeler ile ilgili sorular veya şikâyetler uygun destek için Distribusion'a iletilecektir.