Bu web sitesine erişirken zorluklar yaşıyorsan, lütfen +49 (0)30 300 137 300 ara ya da FlixBus Google Assistant Uygulaması.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Veri Koruma

FlixMobility GmbH şirketinin internet portalı ve bu portala entegre edilmiş olan rezervasyon portalı (bundan sonra ikisi birlikte ‘web sitesi’ olarak anılacaktır) FlixMobility GmbH, Friedenheimer Brücke 16, 80639 Münih (bundan sonra ‘FlixMobility’ veya ‘biz’ olarak anılacaktır) tarafından işletilmektedir. Bizim için kişisel verilerinizin korunması çok önemlidir. Bu sebeple FlixMobility GmbH verilerin korunmasına son derece önem verir ve verilerin toplanması, işlenmesi ve kullanılmasında Avrupa Veri Koruma Yönetmeliğinin ve Federal Veri Koruma Yasasının yasal hükümlerine sıkı sıkıya bağlı kalır.

1.   Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve kullanılması

Kişisel verilerinizin işlenmesi aşağıdaki yasal temele dayanmaktadır:

1.1 DS-GVO (Datenschutz-Grundverordnung [Temel Veri Koruma Yönetmeliği]) madde 6 fıkra 1 bent b uyarınca sözleşme ilişkisi

Gönüllülük esasına dayalı olarak bize bildirilen kişisel verileri (Adı ve soyadı, e-posta adresi, cep telefonu numarası, DS-GVO madde 6, fıkra 1 bent b uyarınca) bilet siparişlerinin işlenmesi, ulaşımın gerçekleştirilmesi ve bir müşteri hesabının açılması veya sözleşme öncesi önlemler çerçevesinde işlemekteyiz.

Gecikme halinde veya seyahatin seyrindeki değişiklikler hakkında bilgi vermek amacıyla iletişim kurmak için gönüllü olarak iletilen cep telefonu numarasını saklarız. Gerekli ödeme işlemleri için ek olarak aşağıdaki veriler gerekebilir: Rezervasyon yapılmış olan bir seyahatin ücretinin kredi kartı ile ödenmesi için FlixMobility eksiksiz olarak adınıza, e-posta adresinize ve kredi kartı bilgilerinize ihtiyaç duyar.

1.2 DS-GVO madde 6, bent 1, fıkra f uyarınca meşru menfaatler

İdari faaliyetleri yürütmek (BT hizmetleri, müşteri hizmetleri, muhasebe vb.) ve grubumuzun iç yönetimini verimli hale getirmek için gerekli veriler FlixMobility GmbH şirketine iletilir. DS-GVO madde 6, fıkra 1, bent f ve gerektiğinde bent b uyarınca gerekli olan verileri şu amaçlarla işlemekteyiz:

  • Sözleşme işlemleri ve otobüs seferlerinin gerçekleştirilmesi için kaydedilen veriler seyahatleri gerçekleştiren otobüs şirketlerine ve diğer üçüncü şahıslara (ör. BT, ulaşım, e-posta müşteri hizmetleri, haber bülteni gönderimi ve ödeme işlemleri için hizmet sağlayıcılar) kayıt işlemleri çerçevesinde ve bilet satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için sadece gerekli kapsamda aktarılır. Gerekçeli durumlarda (ör. otobüslerin hasar görmesi) müşteri verilerini ulaşımı gerçekleştiren ilgili otobüs iş ortağına aktarma hakkımızı saklı tutarız. Aktarılan veriler hizmet sağlayıcılarımız tarafından sadece görevlerinin yerine getirilmesi amacıyla kullanılabilirler ve başka bir amaç için kullanılamazlar. Bir sipariş işleneceği zaman bu işlem DS-GVO madde 28 uyarınca sipariş işleme yönergeleri dikkate alınarak gerçekleştirilir.
  • FlixMobility GmbH verilerinizi bilet sipariş işlemlerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra, reklam amaçlı olarak ve piyasa ve fikir araştırmaları için, sizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanmış teklifler ve yenilikler hakkında posta veya bülten yoluyla bilgilendirmek için de kullanabilir. Bunun için meşru bir menfaat nedeniyle DS-GVO madde 6, bent 1, fıkra f uyarınca ilgi alanına dayalı reklamcılık için bir reklam değerlendirmesi gerçekleştirebiliriz. Verilerinizin reklam, piyasa ve fikir araştırması ve reklam değerlendirme amacıyla kullanılmasına, istediğiniz zaman FlixMobility GmbH, Friedenheimer Brücke 16, 80639 Münih adresine veya data.protection@flixbus.com adresine bir bildirimde bulunarak itiraz edebilirsiniz.
  • Ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi çerçevesinde verileriniz gerekirse aşağıdaki ödeme hizmeti sağlayıcılarına aktarılabilir. Kredi kartı numarası veya diğer banka bilgileri FlixMobility’de kaydedilmez ve doğrudan ödeme hizmeti sağlayıcılarına aktarılır:
    • Ödeme işlemleri iş ortağımız Adyen BV, Simon Carmiggeltstraat 6 – 50, 1011 DJ Amsterdam tarafından gerçekleştirilir. Dolandırıcılık vakalarının önlenmesi ve aydınlatılması için IP adresinizi iş ortağımız, Simon Carmiggeltstraat 6 – 50, 1011 DJ Amsterdam adresindeki Adyen BV’ye aktarmaktayız. Bu sırada IP adresiniz Adyen BV tarafından kaydedilir. Tüm veriler şifrelenerek aktarılır.
    • Kredi kartı, Giropay ve iDeal ödeme yöntemleri merkezi Gaisbergstr. 11-13, 69115 Heidelberg’de bulunan Heidelberger Payment GmbH tarafından yürütülür. Ayrıca Lucile-Grahn-Str. 37, 81675 Münih merkezli PAY.ON AG şirketi ödeme verileriyle temas halinde olacaktır. Heidelberger Payment GmbH, Ödeme Hizmetleri Denetim Kanunu (Zahlungsdiensteaufsichtsgesetz, ZAG) gereğince Federal Finansal Hizmetler Denetimi Kurumunda (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, BaFin), Graurheindorfer Str. 108, 53117 Bonn adresinde kayıtlıdır (kayıt numarası: 122914).
    • PayPal ödeme yöntemi, PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A., 5. kat, 22-24 Boulevard Royal, L-2449 Lüksemburg tarafından yürütülür. Paypal'in veri korumasıyla ilgili daha fazla bilgiye Paypal’in Veri Güvenliği Beyanından ulaşabilirsiniz.

1.3 DS-GVO madde 6, bent 1, fıkra a uyarınca onay

Borç kaydı ödeme yöntemini seçmeniz halinde, bilet siparişiniz çerçevesinde kişisel verilerinizin (isim, adres, doğum tarihi, e-posta adresi, ve ciro hesap bilgileri) ve bilet siparişinizin kimlik ve kredi kontrolü amacıyla ve sözleşmenin gerçekleştirilmesi için RatePAY GmbH, RatePAY GmbH, Schlüterstraße 39, 10629 Berlin’e aktarılmasını kabul etmiş olursunuz. Bunun için ödeme talebimizi RatePAY’e devrederiz. Buna ilişkin tüm ayrıntıları Genel Ticari Şartlar ve RatePAY ödeme türleri için veri güvenliği uyarısında bulabilirsiniz.
 

2.  Kullanıcı girişi / Müşteri hesabı

Kişisel bir kullanıcı hesabı açabilirsiniz. Müşteri hesabının şifre korumalı alanında rezervasyonlarınızı rahatça yönetebilirsiniz ve gelecek seyahatler için verilerinizi kaydedebilirsiniz.

Kişisel veriler içeren ve gerekli olarak işaretlenen alanlar (*) sadece kullanıcı hesabının yürütülmesi ve işlenmesi için kullanılır. İlk önce sadece e-posta adresi gereklidir. Bununla kimliğinizi doğrularız. Kayıt işlemi çerçevesinde gönüllü olarak adınızı, adresinizi ve icabında hesap bilgilerinizi belirtebilirsiniz.

Veriler hem faturalama hem de gelecek rezervasyonlarda otomatik doldurma işlevi için kullanılır. Buna ek olarak seyahat akışında bir gecikme veya bir değişikliğin söz konusu olması durumunda iletişim kurulması için gönüllü olarak cep telefon numaranızı da bırakabilirsiniz.

Onayladığınız takdirde, ‘Beni hatırla’ işleviyle nihai cihazınıza bundan sonra web sitemizi ziyaret ettiğinizde yeniden giriş yapmanıza gerek kalmamasını sağlayan kalıcı çerezler yerleştirilir. Tarayıcınızın ayarlarında bu tür çerezlerin kaydedilmesini devre dışı bırakmanız halinde bu işlevi kullanamazsınız.

Müşteri hesabını ve dolayısıyla saklanılan kişisel verilerinizi her zaman kişisel müşteri hesabınızda güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

Sözleşmenin uygulanması için gerekli kişisel verilerinize yönelik yasal kaydetme süreleri silme işleminden etkilenmez.
 

3.  Bülten

Bilet siparişi sırasında, DS-GVO madde 6, bent 1, fıkra a uyarınca alınan e-posta adresinizin yanı sıra toplanan kişisel verileriniz sizinle iletişime geçmek (ör. servis bildirimleri, sistem mesajları, kayıt işleminizin teyit edilmesi için e-postalar, kullanıcı hesap bilgilerinin gönderilmesi, bilet, seyahat rotanız veya seyahat profillerinizle ilgili bilgiler) için kullanılır.

Rezervasyon veya seyahatle bağlantılı olarak aldığımız e-posta adresinizi ayrıca UWG (Haksız rekabet) madde 7, fıkra 3 uyarınca size düzenli olarak ürün yelpazemizden satın alınmış olduğunuz ürüne benzer ürün teklifleri yapmak için kullanırız. E-posta adresinizin kullanılmasına unsubscribe@flixbus.com adresine bir e-posta göndererek veya bültenin abonelik iptali bağlantısı üzerinden istediğiniz zaman itiraz edebilirsiniz. 

E-bültene kayıt linkimiz üzerinden kayıt yaptırırsanız, kayıt DSGVO madde 6 fıkra 1 bent b uyarınca izniniz ile yapılacaktır. E-posta adresinizin kullanılmasına unsubscribe@flixbus.com adresine bir e-posta göndererek veya bültenin abonelik iptali bağlantısı üzerinden istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
 

4.  Veri güvenliği

Web sitemizin ve bağlantılı sistemlerin kullanıcılarının özel hayatlarını teknik ve idari önlemleriyle korumaktayız. Kişisel verilerin güvenli aktarımını sağlamak için TLS (Ortak anahtar altyapısı için RSA-2048 temel şifreleme yöntemi olarak kullanılmaktadır) şifreleme protokolünü kullanmaktayız. Bu yöntem tüm World Wide Web'de başarıyla kullanılmaktadır. Tüm kişisel veriler (ad, adres, ödeme bilgileri vs.) bu şekilde şifrelenir ve böylece güvenli bir şekilde internette aktarılır. Tarayıcınızın alt pencere kenarındaki bir simge sayesinde (kilitli asma kilidi), güvenli bir alanda hareket ettiğinizi anlarsınız.

5.  Üçüncü ülkelere veri aktarımı

Verilerin işlenmesi esas itibarıyla Almanya’da veya Avrupa Birliği ülkelerinde gerçekleşir. Bazı durumlarda verilerin üçüncü ülkelerde işlenmesi planlanmışsa, veri işleme sadece ilgili üçüncü ülkenin veri güvenliği seviyesi, AB Komisyonu tarafından DS-GVO madde 45 uyarınca veya AB Standart Sözleşme Hükümlerine uygun bulunduğunda gerçekleşir.
 

6.  Verilerin kaydedilme süresi

Verileri, ilgili kullanım amacı (ör. sözleşme yapılması, reklam amaçları) ve DS-GVO madde 6, bent 1, fıkra c ve HGB (Handelsgesetbuch [Ticaret Kanunu]) paragraf 257, madde 1 ve AO (Abgabenordnung [Vergi Düzenlemesi]) paragraf 147, madde 2 uyarınca ticari ve vergi hukuku saklama yönergeleri doğrultusunda gerekli olduğu süre boyunca kaydetmekteyiz.


7.  Sorumlu kişinin iletişim bilgileri

Kişisel verilerin işlenmesinin sorumlusu: FlixMobility GmbH, Friedenheimer Brücke 16, 80639 Münih, E-posta adresi service@flixbus.de, genel müdürler André Schwämmlein, Arnd Schwierholz, Daniel Krauss, Jochen Engert tarfından temsil edilmektedir.

8.  Bilgi edinme ve itiraz hakkı

Temel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca kaydedilmiş verileriniz hakkında ücretsiz olarak bilgi edinme, icabında veri düzeltme, silme ve işlenmesine kısıtlama getirme, veri taşınabilirliği hakkı (DSGVO madde 20) ve kaydedilen verilere itiraz etme hakkına sahipsiniz. Lütfen bunun için FlixMobility GmbH, Friedenheimer Brücke 16, 80639 Münih adresine başvurunuz veya data.protection@flixbus.com adresine bir e-posta gönderiniz.       

Veri koruma görevlimizle data.protection@flixbus.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca bizim için yetkili olan denetim makamına veri koruma konusunda itiraz etme hakkına da sahipsiniz.

9. Çerezlerin kullanımı

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde tarayıcınıza çerezler adı verilen (küçük metin dosyaları) bilgiler kaydedilir. Bunların içine web sitesi kullanımınıza ilişkin bilgiler (tanımlama numarası, ziyaret tarihi, vs.) kaydedilir. Çerezlerin kullanılması sayesinde çeşitli servis işlevleri yardımıyla (ör. önceki ziyaretlerin yeniden tanınması) çevrimiçi hizmetlerimizi kullanımınızı kolaylaştırıyor ve böylece internet hizmetlerimizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirebiliyoruz. Tarayıcınızda ilgili ayarları yaparak çerezlerin kaydedilmesini engelleyebilir ve kaydedilmiş olan çerezleri silebilirsiniz. Çoğu tarayıcının yardım işlevi size bu ayarları nasıl yapmanız gerektiğini açıklar. Ancak çerezleri kabul etmemeniz halinde internet hizmetlerimizin servis işlevi kısıtlanabilir. Bu sebeple çerez işlevini açık tutmanızı öneririz.

Ayrıca üçüncü sunucuların çerezlerini, web hizmetlerimizi optimize etmek ve ilgiye dayalı pazarlama amaçlarına yönelik olarak Retargeting (yeniden hedefleme) ve Remarketing (yeniden pazarlama) teknolojileri için de kullanmaktayız. Kaydedilen gezinme alışkanlığı, bir algoritma kullanılarak analiz edilir, böylece daha sonra hedefe yönelik olarak, üçüncü tarafların web sayfalarında ilgi alanlarına bağlı, banner ya da reklam biçiminde ürün tavsiyeleri gösterilebilir. Takma adlı kullanım profilleri, ilgili kişinin ayrı, açık bir rıza beyanı olmadan, takma adın taşıyıcısına ait kişisel verilerle eşleştirilmez.

Bunun çok sayıda tarayıcıda nasıl sağlanabileceğine ilişkin kapsamlı bilgilere şu internet sayfalarından ulaşabilirsiniz: youronlinechoices, Network Advertising Initiative ve/veya Digital Advertising Alliance. Burada bilgisayarınızdaki çerezleri nasıl silebileceğinize ilişkin ve çerezler hakkında genel bilgiler de bulabilirsiniz.

9.1 Gerekli çerezler

9.1.1 AB Tasty

Bunların yanı sıra bu web sayfası, A/B ve çok değişkenli testler için kullanılan, AB TASTY SAS şirketinin web analiz hizmeti olan AB Tasty’yi kullanır. Bu servis, bir ziyaretçinin tarayıcısını tanımlamak ve bu web sayfasının kullanımını analiz etmek için çerezler kullanır. Çerezler kişisel bilgileri toplamaz. AB Tasty’nin verilerinizi nasıl kullandığıyla ilgili ayrıntılı bilgilere https://www.abtasty.com/uk/terms-of-use/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfada aynı zamanda takibi istediğiniz zaman nasıl devre dışı bırakabileceğinizle ilgili bir talimat da bulabilirsiniz.

9.1.2 adjust

Bu web sayfası/uygulama, diğerlerinin yanı sıra, adjust GmbH'nın (‘adjust’) ‘adjust’ analiz teknolojisini de kullanmaktadır. adjust analiz için, kullanıcıların IP ve Mac adreslerini yalnızca anonimleştirilmiş olarak kullanır. Böylece gerçek bir kişiyle ilişkilendirilmeleri mümkün değildir. Bu web sitesinin/uygulamanın analiz amaçlı kullanılmasıyla anonimleştirilmiş olarak toplanan verilerin önceden tanımlanan şekilde ve önceden belirtilen amaç için işlenmesini kabul etmiş olursunuz. Geleceğe yönelik olmak üzere, adjust tarafından verilerin toplanması ve kaydedilmesine, her zaman itiraz edilebilir. Bunun için lütfen https://www.adjust.com/opt-out/ adresini ziyaret edin.

9.1.3 Adtriba

Bu web sitesinde, AdTriba GmbH – Beim Schlump 13a, 20144 Hamburg (https://www.adtriba.com/) teknolojileri, kullanım profillerinin takma adlar kullanılarak oluşturulduğu verileri toplamak ve depolamak için kullanılır. Bu kullanım profilleri, ziyaretçi davranışlarını analiz etmek için kullanılır ve hizmetlerimizi geliştirmek ve ihtiyaca göre uyarlamak için değerlendirilir. Bu amaçla Çerezler kullanılabilir. Bunlar, web sitesi ziyaretçisinin cihazında lokal olarak depolanan ve web sitemizi yeniden ziyaret ettiğinde tanınmasını sağlayan küçük metin dosyalarıdır. Takma adlı kullanım profilleri, ilgili kişinin ayrı, açık bir rıza beyanı olmadan, takma adın sahibiyle ilgili kişisel verilerle eşleştirilmez.

9.1.4 Tapad

Uygulamalar ve Cihazlar Arası Rapor Oluşturma

Bu web sitesi, rapor oluşturma amacıyla uygulama ve cihazlar arası bilgileri toplar ve kullanır. Web sitesi, uygulamalar ve cihazlar da dahil bireyleri tespit edebilecek kişisel bilgileri toplamaz. Web sitesi, çerez ve kimlik senkronizasyonu dahil, kullanıcıları uygulama ve cihazlar üzerinden izlemek için belirli teknolojileri kullanır.

9.1.5 Snowplow

Bu web sitesi/uygulama, Snowplow Analytics Limited şirketine ait (The Rome Building, 32-38 Scrutton Street, London, EC2A 4RQ, İngiltere) bir analiz teknolojisi olan Snowplow Opensource’u kullanır. Analiz teknolojisi yardımıyla web hizmetlerimizin kullanılması hakkında istatistiksel veriler toplamaktayız. Bu web sayfalarının kullanımı çerçevesinde tarayıcınızın aktardığı bilgiler toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Bu bir çerez teknolojisi ve her web sayfasına dahil olan piksellerle gerçekleşmektedir. Bu şekilde toplanan veriler, web istatistikleri için bir temel oluşturan kullanım profillerinin oluşturulması için kullanılmaktadır. Çerezlerin kaydedilmesini tarayıcı yazılımınızın ilgili bir ayarıyla engelleyebilirsiniz; ancak bu durumda bazen bu web sitesinin tüm işlevlerini tam kapsamlı şekilde kullanamayacağınızı bildiririz. Ayrıca, çerez tarafından oluşturulan web sitesini kullanımızla ilgili bilgilerin FlixMobility tarafından toplanmasını ve bu bilgilerin FlixMobility tarafından işlenmesini aşağıdaki bağlantı üzerinden redderek önleyebilirsiniz: data.protection@flixbus.com

9.1.6 Webtrekk

Web sayfalarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi için Webtrekk GmbH, Robert-Koch-Platz 4, 10115 Berlin şirketinin teknolojilerini kullanmaktayız. Webtrekk hizmetleri yardımıyla web hizmetlerimizin kullanılması hakkında istatistiksel veriler toplamaktayız. Webtrekk GmbH, web kontrolü konusunda TÜV tarafından sertifikalandırılmıştır. Bu bağlamda özellikle takip verilerinin toplanması ve işlenmesine ilişkin veri koruması uyumluluğu ve veri güvenliği denetlenip sertifikalandırılmıştır. Bu web sayfalarının kullanımı çerçevesinde tarayıcınızın aktardığı bilgiler toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Bu bir çerez teknolojisi ve her web sayfasına dahil olan piksellerle gerçekleşmektedir. Doğrudan bir kişi ile ilişkilendirilmesi hiçbir zaman mümkün değildir. Bu şekilde toplanan veriler, web istatistikleri için bir temel oluşturan anonimleştirilmiş kullanım profillerinin oluşturulması için kullanılmaktadır. Webtrekk teknolojileriyle toplanan veriler, ilgili kişinin ayrı bir onayı olmaksızın, bu web sayfalarının ziyaretçisinin kimliğinin tespit edilmesi için kullanılmamaktadır ve asla rumuzun sahibi hakkında kişisel verilerle birleştirilmez.
Verilerin Webtrekk tarafından toplanması ve kaydedilmesine, her zaman geleceğe yönelik geçerli olmak üzere itiraz edilebilir. Buna ilişkin ve Webtrekk'te veri korumasına ilişkin daha fazla bilgi için şu bağlantıya tıklayın: http://www.webtrekk.com/index/datenschutzerklaerung/opt-out.html.

9.1.7 Google AdWords

Web hizmetlerimizin optimizasyonu ve ürün tavsiyeleri için Google Limited ('Google') (Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, İrlanda, ‘Google’) teknolojisini, pazarlama amacıyla web sitesi ziyaretçilerinin gezinme alışkanlıkları hakkında takma adlı kullanım profilleri oluşturmak için kullanıyoruz. Bu amaçla, yeniden yapılan bir ziyarette internet tarayıcısının tanınmasına olanak veren çerezler kullanılabilir. Kaydedilen gezinme alışkanlığı, bir algoritma kullanılarak analiz edilir, böylece daha sonra hedefe yönelik olarak, üçüncü tarafların web sayfalarında ilgi alanlarına bağlı, banner ya da reklam biçiminde ürün tavsiyeleri gösterilebilir. Takma adlı kullanım profilleri, ilgili kişinin ayrı, açık bir rıza beyanı olmadan, takma adın taşıyıcısına ait kişisel verilerle eşleştirilmez. İlgi alanlarına yönelik reklam/ilan şartları için takma adlı kullanıcı profillerinin oluşturulmasına istediğiniz zaman https://www.google.de/settings/ads sayfasını açarak itiraz edebilirsiniz. İlgi alanlarıyla bağlantılı reklamla ilgili daha fazla bilgiye http://www.google.com/policies/technologies/ads/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

9.1.8 Google Analytics

Bu web sitesi Google Inc.'in (‘Google’) bir web analizi hizmeti Google Analytics'i kullanır. Google Analytics bilgisayarınızda kaydedilen ve web sitesinin tarafınızca kullanımını analiz eden ve ‘çerezler’ olarak adlandırılan metin dosyaları kullanır. Bu web sitesi buna ek olarak, Google Analytics yoluyla AMP sayfalardaki kullanıcı aktiviteleriyle AMP olmayan sayfalardaki kullanıcı aktivitelerini birbirine bağlamak için Google AMP Client ID API'yi kullanmaktadır. Bu web sitesinin Google takip kodları ‘_anonymizeIp()’ işlevini kullanır. Böylece doğrudan bir kişi ile ilişkilendirilmesini önlemek için Avrupa Birliğinin üye devletleri içerisinde veya Avrupa Ekonomik Alanının diğer devletlerinde IP adresi sadece kısaltılmış şekilde işlenir. Sadece istisnai durumlarda IP adresi Google'ın ABD'deki bir sunucusuna aktarılarak burada kısaltılır. Google, bu web sitesinin işleticisinin adına bu bilgileri web sitesini kullanmanızı değerlendirmek, web sitesi faaliyetleri hakkında raporlar düzenlemek ve web sitesi işleticisine karşı web sitesi kullanımı ve internet kullanımıyla bağlantılı hizmetlerin sağlanması için kullanır. Google Analytics çerçevesinde tarayıcınızdan aktarılan IP adresi Google'nın başka verileriyle birleştirilmez. Çerezlerin kaydedilmesini tarayıcı yazılımınızın ilgili bir ayarıyla engelleyebilirsiniz; ancak bu durumda bazen bu web sitesinin tüm işlevlerini tam kapsamlı şekilde kullanamayacağınızı bildiririz. Ayrıca çerez tarafından oluşturulan ve web sitesini kullanmanızla ilgili verilerin (IP adresi dahil) Google'a aktarılmasını ve bu verilerin Google tarafından işlenmesini aşağıdaki bağlantıda bulunan tarayıcı eklentisini indirerek ve yükleyerek engelleyebilirsiniz: http://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=de

9.2 İşlevsellik çerezleri

9.2.1 Hotjar

İnternet sayfalarımızdaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Hotjar'ın (http://www.hotjar.com, 3 Lyons Range, 20 Bisazza Street, Sliema SLM 1640, Malta, Avrupa) yazılımını kullanmaktayız. Yazılım sayesinde internet sayfalarımızdaki kullanıcı davranışını (fare hareketleri, tıklamalar, tuş girdileri, kaydırma yüksekliği vs.) ölçebilmekte ve değerlendirebilmekteyiz. Bunun için kullanıcıların nihai cihazlarına çerezler yerleştirilir ve ör. tarayıcı bilgileri, işletim sistemi, sayfada bulunma süresi vs. gibi kullanıcı bilgileri kaydedilebilir. Hotjar tarafından verilerin işlenmesine ilişkin daha fazla bilgiye http://www.hotjar.com/privacy sayfasından ulaşabilirsiniz. Hotjar hizmetlerinin kullanılmasına https://www.hotjar.com/opt-out adrsinden itiraz edebilirsiniz.

9.2.2 Google Optimize

Web sitemiz, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, ABD adresindeki Google LLC şirketi tarafından sağlanan, "Google Optimize" isimli web analiz ve optimizasyon hizmetini (bundan böyle "Google Optimize" olarak anılacaktır) kullanır. Kullanıcılarımızın bir bölümü tarafından kullanılan yeni özellikler ve içerikler ekleyerek ve kullanım değişikliklerini istatistiki olarak değerlendirerek web sitemizin cazipliğini, içeriklerini ve işlevlerini geliştirmek amacıyla Google Optimize hizmetini kullanırız. Google Optimize, Google Analytics'in bir alt hizmetidir (Google Analytics bölümüne bakınız).

Google Optimize, web sitemizi kullanış biçiminizi optimize ve analiz etmek için çerezler kullanır. Bu çerezler tarafından web sitemizi kullanımınızla ilgili olarak oluşturulan bilgiler genelde ABD'deki bir Google sunucusuna aktarılır ve orada depolanır. Avrupa Birliği'nin üye ülkelerinde ya da Avrupa Ekonomik Alanında Anlaşmayı imzalamış olan diğer ülkelerde, IP adresinizin Google tarafından önceden kısaltılması için Google Optimize'ı IP anonimleştirmesi aktifleştirilmiş biçimde kullanırız. Tam IP adresi yalnızca çok istisnai durumlarda ABD'deki bir Google sunucusuna aktarılarak orada kısaltılır. Google bu bilgileri web sitemizi kullanımınızı değerlendirmek, optimizasyon testleriyle ve ilgili web sitesi faaliyetleriyle ilgili raporlar derlemek ve web sitesi faaliyetiyle ve internet kullanımıyla ilgili daha başka hizmetler sağlamak amacıyla kullanır.

İnternet tarayıcısı ayarlarınızı buna uygun olarak yaparak çerezlerin depolanmasını önleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz tarayıcı eklentisini indirip yükleyerek, oluşturulan verilerin toplanmasını ve web sitemizi kullanımınızla ilgili verilerin (Ip adresiniz dahil) Google'a iletilmesini ve bu verilerin Google tarafından işlenmesini önleyebilirsiniz. https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=. Google tarafından verilerin toplanması ve işlenmesiyle ilgili daha fazla bilgiye şu adresten erişebileceğiniz Google'ın gizlilik politikasından ulaşabilirsiniz http://www.google.com/policies/privacy.

9.3 Pazarlama çerezleri

9.3.1 Facebook özel hedef kitlesi

Bu web sitesi Facebook, 1601 South California Avenue, Palo Alto, CA 94304, ABD sosyal ağının özel hedef kitle yeniden hedefleme pikselini kullanır. Yeniden pazarlama pikselinin yardımıyla Facebook, internet sayfamızı ziyaret eden kişileri Facebook reklamlarının gösterilmesi için hedef kitle olarak kullanabilir. Bu amaçla bilgisayarınıza bir Facebook çerezi kaydedilir. Veri toplanmasının kapsamı ve amacına, verilerin Facebook tarafından işlenmesi ve kullanımına ve özel hayatınızın korunması için ayar olanaklarına yönelik daha fazla bilgi edinmek için lütfen https://facebook.com/policy.php ve https://www.facebook.com/ads/settings adreslerinden Facebook’un Veri Koruma Politikasına bakınız. Özel hedef kitle kullanımına http://www.youronlinechoices.com/de/praferenzmanagement/ adresinden veya bir Facebook hesabı olan kullanıcılar için buradan itiraz edebilirsiniz.


10. Sosyal eklentiler

Web sitemizde Facebook Inc., 1601 S. California Ave, Palo Alto, CA 94304, ABD , Twitter Inc., 795 Folsom St., Suite 600 San Francisco, CA 94107, ABD, Google Inc., 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, ABD, Pinterest Inc., 635 High Street, Palo Alto, CA, ABD ve Instagram Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, ABD sosyal ağlarının sosyal eklentileri kullanılır.

Eklentiler ürün sayfamızda bulunur ve başlangıç durumunda devre dışıdır. İlgili butona bastığınızda, yeni bir pencerede sosyal medya sunucusuna giriş yapmanız istenir. Bu durumda bilgisayarınıza bir çerez yerleştirilir. Butona tıklamazsanız veya sosyal medya sunucusunda oturumunuz açık değilse, bilgisayarınıza çerez yerleştirilmez.

İlgili sosyal medya sunucusunun bir kullanıcısı iseniz, oturumunuz açıksa ve butona tıklarsanız, bu bilgi ilgili sosyal medya sunucusundaki profilinize aktarılır. Eklentilerle etkileşim halindeyseniz, örneğin ‘Beğen’ butonuna bastığınızda veya bir yorum yazdığınızda, bu bilgi tarayıcınızdan doğrudan sosyal ağ sunucusuna aktarılır ve orada kaydedilir. Veri toplamanın amacı ve kapsamı ve verilerin sunucu tarafından işlenmesi ve kullanılması ve bununla ilgili haklarınız ve özel yaşamınızın korunmasına yönelik ayarlama olanaklarını lütfen aşağıdaki sunucuların veri koruma bilgilerinden öğreniniz: