Genel Ticari Hükümler ve Bilet Satış Koşulları

Sayın Kullanıcı bu web sayfası FlixBus’a ait Genel Ticaret ve Rezervasyon Şartları’nı içermektedir. Bu web sayfasında belirtilen Genel Ticaret ve Rezervasyon Şartları, Türkiye sınırları dışındaki biletler ve yolculuk rezervasyonları için geçerlidir. Türkiye sınırları içerisindeki bilet ve yolculuk rezervasyonları için https://www.flixbus.com.tr/kurallar-ve-kosullar-kamil-koc web sayfasında yer alan Genel Ticari Hükümler ve Bilet Satış Koşulları geçerlidir.

Güncelleme: 07.03.2024

1 Uygulama Alanı

Genel ticaret ve özel rezervasyon koşulları web portalın kullanımı ve FlixBus seyahatlerinin rezervasonları için geçerlidir.

2 Sözleşme Ortağı

Flix SE, Friedenheimer Brücke 16, 80639 München, bundan böyle Flix, seyahatlerin rezervasyonu için (bilet satıcısı olarak) ve web portalların kullanımı için sözleşme ortağıdır.

3 Web portalın ticari kullanımı

3.1 Fiyat karşılaştırma sayfaları Flix ile, Flix şirketinin fiyatları ve sefer tarifelerini elde edip, işleyebilme ve yayınlayabilme imkanı sunan yazılı bir sözleşme akdedebilir.

3.2 Flix şirketinin web portallarının özel olmayan veya ticari amaç için kullanılmalarına izin verilmemektedir. Ticari amaçla bu sayfadan veri toplamak için (‘Screen Scraping’ gibi) otomatik sistemlerin kullanılması yasaktır. Flix  aykırı davranışları takip etme hakkını saklı tutmaktadır.

4 Ödeme ve Kuponlar

4.1 Seyahat biletleri rezervasyon konumuna göre farklı ödeme metodlarıyla ödenebilir:

 • İnternette: PayPal, hesaptan çekim, kredi kartı (Mastercard/Visa/Amex), acil havale, iDeal, Postfinance, Carte Bleue, Dotpay, Google Pay, Apple Pay. Her bir rezervasyonda bazı ödeme şekillerini kabul etmeyip başka ödeme şekillerine atıfta bulunma hakkını saklı tutmaktayız.
 • Araçlarda: Nakit.
 • Satış yerlerinde / seyahat ofislerinde: Ajenta tarafından sunulan tüm ödeme seçenekleri, ancak her durumda nakit.

4.2 Kredi kartı ile ödemelerde özel koşullar:

4.2.2.1 Kredi kartı ile alım

4.2.2.2 Kredi kartı ile ödemede rezervasyonun tamamlanmasıyla müşteri hesabından çekim gerçekleşir. Kredi kartıyla ödemede ve henüz rezervasyon anında, herhangi bir geri ödeme durumunda müşteri, Flix’nin müşteriden talepte ve davada bulunabilmesi için talep üzerine kullandığı kredi kuruluşuna müşteri ismini ve açık adresini Flix’ye veya onun tarafından görevlendirilmiş üçüncü şahsa bildirmesine izin verir.

4.2.2.3 Kredi kartıyla ödemede geri ödeme durumunda gerçekleşen banka masrafları yolcuya aittir. İlaveten gerekirse iptal masrafları çıkabilir. Geri ödeme ile daha düşük masraf oluştuğu veya hiçbir masraf meydana gelmediğinin isbatı için yolcuya imkan tanınır. Geri ödemeler sebebiyle müşteriye geçici veya daimi olarak kredi kartıyla ödeme seçeneği bloke edilebilir.

4.2.3 Flix tarafından gerçekleştirilen başarısız ihtar girişimleri akabinde, işlemi sürdürmek amacıyla alacaklar harici bir hizmet sağlayıcıya devredilir. Bunun için Flix borçlunun tüm kişisel verilerini bu harici hizmet sağlayıcısına bildirebilir.

4.2.4 Tazmin; alıkoyma hakkı

4.2.4.1 Ancak karşı talepleri yasal olarak tespit edildiği veya tarafımızdan reddedilmediği veya kabul edildiği takdirde müşteri tazmin hakkına sahip olur. Ayrıca karşı talebi aynı sözleşme ilişkisine dayandığı takdirde müşteri alıkoyma hakkına sahip olur.

4.2.4.2 Müşterinin tarafımıza karşı herhangi bir ödeme yükümlülüğüyle gecikmeli durumda olması durumunda, aynı sözleşme ilişkisinden doğan tüm alacakların vadesi dolmuş sayılmaktadır.

4.2.5 Ödeme masrafları

4.2.5.1 Bilet için online mağazada gösterilen toplam ücrete, gerektiğinde tarafınızdan seçilen ödeme şekli için üçüncü sunucular tarafından alınan ödeme masrafları ve yasal katma değer vergisi dahil edilir.

4.2.5.2 Ücrete tabi ödeme yöntemini seçen müşteriler için, toplam alışveriş sepeti değerinin bir yüzdesine karşılık gelen birödeme ücreti artı satış vergisi (KDV) uygulanacaktır. Her ülkede en az bir ücretsiz ve ortak ödeme yöntemi vardır.

4.3 Kuponların bozulması:

4.3.1 Her bir rezervasyon için azami bir kupon bozulabilir. Kuponlar ancak online olarak veya satış acentamızda bozdurulabilir.

İkramiye kuponu gibi parasal değer taşıyan kuponlar, ürün sepetinin toplamıyla mahsup edilebilir.

Yüzdelik ve ücretsiz yolculuk kuponları ancak bilet ücretiyle mahsup edilebilir. İlave servis işlemleri (örneğin servis paketleri, bisiklet veya bagaj için ilave ücret) için bunlar kullanılamaz.

4.3.2 Flix tarafından reklam çerçevesinde gerçekleştirilen kupon kampanyalarında alınıp kullanılabilecek kupon sayısı kişi başına üç kuponla sınırlıdır. Bir şahıs aynı kupon kampanyası için üç kupondan fazla bozduğu takdirde, Flix üçten fazla olan rezervasyonu iptal edebilir. Özel kampanyalar çerçevesinde bu uygulamadan sapılabilir.

4.3.3 Reklam önlemi çerçevesinde ücretsiz veya nezaketen verilen kuponlar ilk rezervasyon işlemiyle geçersiz hale gelir.

4.3.4 Kuponların ticari amaçlı kullanımı, özellikle satışı yasak olup, aksi durumda biletler Flix tarafından bloke edilir ve/veya tazminat talebi suretiyle ceza uygulanır.

4.3.5 Kuponun para karşılığında bozdurulması imkansızdır.

4.3.6 Hediye kuponu alımı veya başka herhangi bir kupon bozdurma veya kupon devriyle ilişkili dolandırıcılık, yanıltma şüphesi veya diğer yasa dışı aktivite şüphesi bulunması durumunda, Flix ilgili müşteri hesaplarını kapatma hakkına sahiptir ve/veya alternatif bir ödeme şekli talep edebilir ve/veya kuponları bloke edebilir. İlgili kuponların blokesinin kaldırılmasına veya ödenmesine dair herhangi bir hak talep edilemez.

4.3.7 Hediye kuponu alımı veya başka herhangi bir kupon bozdurma veya kupon devriyle ilişkili dolandırıcılık, yanıltma şüphesi veya diğer yasa dışı aktivite şüphesi bulunması durumunda, Flix, böyle bir kuponla kısmen veya tamamen ödenmiş olan seyahat biletini iptal etme hakkına sahiptir.

4.4 Interflix kupon kodunun kullanımı

4.4.1 Her bir rezervasyon için bir kupon kodu kullanılabilir. Kupon kodları otomatikman 48 saat içerisinde aktif hale getirilir ve ancak online veya ortak acentalarımızda kullanılabilir.

4.4.2 Kupon kodları üç ay boyunca geçerlidir.

4.4.3 Gidiş-Geliş seyahatleri müstesna, ancak aktarmasız hatlar için rezervasyon yapılabilir. Kalkış noktasının, varış noktası olması zorunlu değildir.

4.4.4 Kuponlar şahsa bağlı olup devredilemez.

4.4.5 Rezervasyonda değişmeler ancak müşteri servisi üzerinden gerçekleştirilebilir. İptal işlemi mümkün değildir.

4.4.6 Kuponların ticari amaçlı kullanımı, özellikle satışı yasak olup, aksi durumda biletler Flix tarafından bloke edilir ve/veya tazminat talebi suretiyle ceza uygulanır.

4.4.7 Kupon değerinin nakit ödenmesi imkansızdır.

4.4.8 Kupon üzerinden rezervasyonu yapılan her bir yolculuk diğer yolculuklardan ayrı bir şekilde gerçekleşir.

4.4.9 Müşteri 14 gün içerisinde satış sözleşmesinden cayabilir. Geri çekme bildirimi metin biçiminde verilmelidir.

4.5 Fiyat kampanyaları

4.5.1 Flix SE tarafından pazarlama aktiviteleri çerçevesinde gerçekleştirilen fiyat kampanyaları ve indirimli biletlerin sayısı kişi başına 3 biletle sınırlıdır. Bir şahıs aynı fiyat kampanyası dahilinde 3 biletten fazla aldığı takdirde, Flix SE 3 biletten fazla tüm rezervasyonları iptal edebilir. Özel tekliflerde bu uygulamadan feragat edilebilir.

4.5.2 Biletlerin ticari amaçlı kullanımı, özellikle satışı yasak olup, aksi durumda biletler Flix SE tarafından bloke edilir ve/veya tazminat talebi suretiyle ceza uygulanır.

4.5.3 Biletlerin alımı, iadesi veya devriyle ilişik dolandırıcılık, yanıltma şüphesi veya diğer yasa dışı aktivite şüphesi bulunması durumunda, Flix SE, ilgili müşteri hesaplarını kapatma ve/veya alternatif bir ödeme şekli talep etme ve/veya biletleri geçersiz kılma hakkını gizli tutmaktadır. Flix SE ilgili biletlerin kabulü veya iadesine dair hiçbir hak talebi kabul etmemektedir.

4.5.4 Biletlerin alımı, iadesi veya devriyle ilişik dolandırıcılık, yanıltma şüphesi veya diğer yasa dışı aktivite şüphesi bulunması durumunda, Flix SE, bilet iadesi suretiyle alınmış olan biletleri iptal etme hakkını gizli tutmaktadır.

4.5.5 Bir kampanya kapsamında alınan, ancak teklif sonu başka koşulların geçerli olduğu biletlerin, seyahat/geçerlilik gününde geçerli olan tam fiyata alınması zorunludur.

5 İptal ve tarih değiştirme

5.1 Tarih değiştirme, seyahatin önceden iptalini gerektirir. İptal işlemi, 5.2 ya da 5.5 uyarınca kalkıştan önce veya biletin kullanılmaması neticesinde 5.6 uyarınca yapılabilir. Sürücüye başvurma yoluyla herhangi bir değişim veya iptal işlemi mümkün değildir.

5.2 İptal işlemi sadece FlixBus web sitelerinde veya ortak acentelerde ve FlixGesellschaften bilet satış noktalarında kalkış vaktinden 15 dakika öncesine kadar yapılabilir. Gidiş-Dönüş seyahati tek sefer sayılmaktadır.

5.3 İptal durumunda bir iptal kuponu düzenlenir. Bu iptal çeki, düzenlendiği tarihten itibaren 12 (on iki) ay boyunca geçerlidir ve yolcuya bu süre içinde kupon değerine kadar yeni bir rezervasyon yapma hakkı verir. Yeni rezervasyonun fiyatı kupon değerinin üzerinde olduğu takdirde, fark fiyat ödenir. Altında kalırsa, iptal kuponunun artan tutarı korunur ve diğer bir rezervasyon için kullanılabilir. Zaman kısıtlı kampanya tekliflerinde bu düzenlemelerden farklılıklar meydana gelebilir. Ayrıntılar web portallerde özel olarak tıklanabilen kampanya koşullarında düzenlenmektedir.

5.4 İptal işleminde iptal edilen her yolculuk ve yolcu için bir iptal ücreti tahsil edilir. İptal kuponu, bilet bedelinden iptal işlemi bedeli düşülerek düzenlenir. Yolcu adı değişikliğinde, bu arada seyahat ücreti artmışsa, fark ödenmelidir. Telefon numarasının değiştirilmesi ücretsizdir.

5.5 Bir rezervasyonda iptal kuponu kullanıldığı takdirde, yeni seyahat için de iptal ile ilgili düzenlemeler ve koşullar geçerlidir.

5.6 FlixCompanies firmasının taşıyıcı olduğu bir bilet seyahat için kullanılmazsa, yolcu daha düşük bir miktar için bir hasar veya zarara yol açmadığını kanıtlamadıkça, biletin iletilmesinden sonra yolculuk ve yolcu başına işlem ücreti düşülerek ücret iade edilir. Bilet kullanmamak için ispat külfeti yolcudadır. Her insan ve her yolculuk için bir bilet oluşturulur. Transferli bağlantılar (ara bağlantılar) tek bir yolculuk olarak kabul edilir. İstek 3 ay içinde gayri resmi olarak yapılabilir. Flix veya FlixBus DACH’e gönderilecek, posta adresleri Flix SE, Friedenheimer Brücke 16, 80639 Munich veya FlixBus DACH GmbH, Karl-Liebknecht-Straße 33, 10178 Berlin’e gönderilecektir. İşlem ücreti yolcu ve seyahat başına 2 € tutarına (veya ilgili para birimine karşılık gelen tutara) ek olarak, eğer taşıyıcı Flix SE veya FlixBus DACH GmbH ise ve talep en geç bir saat içinde biletin geçerliliği sona erdikten en geç bir hafta içinde yapılırsa, banka havalesi ücretleri düşürülür. Bu nedenle, işlem ücreti tutarı, iade talebi yapıldığında ayrılıştan sonraki gecikmeye dayanmaktadır. 5.6 FlixTrain GmbH tarafından tanzim edilen biletler için geçerli değildir. 

5.7 İadnine Flix SE veya Flix şirketleri tarafından kaynaklandığı durumlardan ötürü talep edilmesi durumunda yukarıda anılan tüm işlem ücretleri, iptal masrafları ve gerektiğinde havale masrafı ödenmez. Taşıma ücretinin iadesi gereken işlem ücreti ve gerektiğinde havale masrafı mahsup edildikten sonra salt sipariş anında müşteri tarafından bildirilen hesap numarasına veya kredi kartıyla ödeme yapıldıysa, kredi kartı hesabına havale edilir.

6 Hizmet ücreti

[Geçerli Değil]

7 Yetkili mahkeme

Yurtiçinde genel yetkili mahkemesi bulunmayan kayıtlı ticari kişiler, tüzel ve gerçek kişiler için ve dava tarihinde ikameti veya mutat ikamet yeri belli olmayan, taşıma sözleşmesini akdettikten sonra ikametini yurtdışına taşıyan gerçek kişiler için yetkili mahkeme Münih mahkemeleridir.

8 Münferit hükümlerin geçersiz kalması

Bu genel ticari ve özel taşıma koşullarının bir maddesi kısmen veya tamamen geçersiz kalması veya etkisiz olması durumunda, temel anlamda taşıma sözleşmesinin geçerliliğini etkilememektedir.

 

II Ülkelere göre farklı kurallar

1.  İsveç

 • 4.1’e ek: İsveç’te araçlarda sadece kredi kartla ödeme kabul edilmektedir (MasterCard, Visa, American Express, Maestro, Visa Electron, V Pay, JCB, Diners Club, China Union Pay). Ayrıca İsveç’te mobil NFC bazlı ödeme sistemleriyle bilet doğrudan otobüs sürücüsünden satın alınabilir. (örneğin Swish, Mobile Pay, Apple Pay, Android Pay).

2.  Polonya

 • 4.1’e ek: FlixBus Polska sp. z o.o tarafından işletilen bağlantılar için araçlarda (Visa, V Pay, MasterCard, Maestro JCB, PolCard, PolCard BIS, Diners Club, American Express) ve BLIK sistemi için sadece kartla ödeme kabul edilmektedir.
 • 4.2.4.1, 4.2.4.2, 5.6’ya ek: Bu hükümler FlixBus Polska sp. z.o.o. tarafından gerçekleştirilen hat bağlantıları için geçerli değildir.
 • 5.1’e ek: FlixBus Polska sp. z o.o. tarafından işletilen bağlantılar için bileti kullanmayarak ve bunun sonucunda ücret iadesi alarak bir iptal işlemi gerçekleştiremezsiniz.
 • 5.4’e ek: FlixBus Polska sp. z.o.o. tarafından gerçekleştirilen hat bağlantıları için iptal masrafları tahakkuk etmez.
 • 6'ya ek: Polonya zlotisi olarak yapılacak ödemeler için hizmet bedeli 2,99 PLN'dir.

3. Çek Cumhuriyeti

 • 5.4’e ek: İptal ücreti Çek kronu ile ödenen ücretlere uygulanmayacaktır.
 • 7’a ek: FlixBus CZ s.r.o. ve yolcu arasında potansiyel herhangi bir dava  Çek Cumhuriyeti'nde mahkeme önüne getirilecektir. 

4. Birleşik Krallık

 • 5.6’ya ek: FlixBus UK Limited tarafından işletilen bağlantılar için bilet geçerliliğinin sona ermesinden sonra bilet iadesi yapılmaz.

5. Fransa

 • 5.6’ya ek: FlixBus France S.A.R.L. tarafından Fransa’da işletilen bağlantılar için bilet geçerliliğinin sona ermesinden sonra bilet iadesi yapılmaz.

6. Portekiz

 • 5.6’ya ek: FlixBus Portugal Unipessoal LDA. tarafından Portekiz’de işletilen bağlantılar için bilet geçerliliğinin sona ermesinden sonra bilet iadesi yapılmaz.

7. Danimarka

 • 4.1’e ek: Araç içi satış Danimarka'da mevcut değildir.